Diecezja drohiczyńska

Pielgrzymka Drohiczyńska - pięć grup idzie już razem

03
sie 2021

Wczesnym rankiem (3 sierpnia) w Grębkowie rozpoczął się kolejny dzień wędrowna Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę. Pięć grup: bielska, katedralna, łochowska, sokołowska i węgrowska spotkało się wczoraj przy kościele w Grębkowie na polu namiotowym. Wszyscy wzięli udział w Apelu Jasnogórskim, na którym obecny był biskup drohiczyński Piotr Sawczuk, kapłani podążający wraz z pielgrzymami i wielu księży z diecezji drohiczyńskiej, którzy przyjechali do Grębkowa specjalnie na to spotkanie. Był to pierwszy nocleg pielgrzymów poza granicami diecezji drohiczyńskiej.

W Grębkowie podczas Apelu Jasnogórskiego kierownik pielgrzymki ks. Andrzej Falkowski przedstawił statystyki pielgrzymkowe. W grupie bielskiej idzie 16 osób, w drohiczyńskiej – 29, Sokołów Podlaski – 39, Węgrów – 62, największa grupa, to grupa łochowska, gdzie są 74 osoby. Na tym etapie popularny pielgrzymkowy plebiscyt na ilość osób w grupie – wygrywa Łochów, ale do Pielgrzymki cały czas można dołączyć, co już deklaruje wiele osób, dlatego liczebność grup cały czas się zmienia.
Na zakończenie Apelu w Grębkowie do pątników zwrócił się biskup Piotr Sawczuk:

- Na naszej drodze będziemy spotykać bardzo wiele dobrych, życzliwych osób. Jeśli człowiek spotyka się z dobrym człowiekiem, to sam staje się lepszy, dlatego warto mieć oczy otwarte i widzieć, że jest wokół nas mnóstwo osób życzliwych. Czasem możemy wątpić, że dobrych ludzi jest więcej, bo zło jest bardziej krzykliwe, dobro jest cichsze ale jest bardziej skuteczne. Niech nas to inspiruje i zobowiązuje nas byśmy okazywali innym dużo dobroci i życzliwości, bardzo potrzebujemy tego w relacjach z innymi. (...) Z woli Pana Boga mamy budować lepszy świat, świat pełen miłości przeniknięty darami Ducha Świętego, urzeczony pięknem Ewangelii, pięknem prawdy Tam zawartej. Oby ta pielgrzymka dawała dużo okazji byśmy doświadczali miłości i okazywali miłość. Żebyśmy wrócili lepsi.

3 sierpnia temat dnia, to „Św. Józef – powiernik Bożych Tajemnic, czyli o tym, że lepiej wypełniać plany Stwórcy niż swoje”. Pielgrzymi modlą się o chętne wypełnianie planów Bożych. Bielsk Podlaski w tym dniu jeden etap z grupą łochowską, by wspólnie wygłosić konferencji, które głosi ks. Piotr Jarosiewicz.

Na Mszę Świętą i odpoczynek grupa zatrzymuje się w Kałuszynie, gdzie jedną z intencji jest modlitwa za duszę zawsze życzliwego pielgrzymom śp. ks. prał. Władysław Szymański proboszcza Parafii Wniebowzięcia NMP w Kałuszynie, który przed kilkoma tygodniami zginął tragicznie.

Trzeciego dnia pielgrzymki, wierni przejdą 23-kilometrową trasę Grębków – Cegłów.Foto: Gabriela Andrzejczuk

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.