Drohiczyn

Rajd Katyński – sztafeta pokoleń

Region Pon. 13.09.2021 16:43:40
13
wrz 2021

W miniony weekend w Drohiczynie odbyło się uroczyste zakończenie 21. Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego.

W sobotę, 11 września przy Nadbużańskim Ośrodku Produktu Lokalnego „Zagubek” odbyło się spotkanie uczestników i sympatyków Rajdu. Motocykliści zostali w Drohiczynie do niedzieli, kiedy to na placu przy drohiczyńskiej katedrze sprawowano Mszę Św. dziękczynną za pomyślne zakończenie tegorocznego Rajdu. Eucharystii przewodniczył ks. Henryk Polak, wraz z nim za motocyklistów modlili się – ks. Rafał Pokrywiński oraz kapelani Rajdu Katyńskiego. Podczas Mszy Świętej odbyły się też parafialne dożynki.

W homilii ks. Henryk Polak przypomniał postaci kapłanów związanych z Drohiczynem, których losy były też losami Sybiraków. Prześladowani i więzieni, nigdy nie stracili wiary, a nawet w więziennych murach silną wiarą w Boga wspierali współwięźniów. Opowieść o losach ks. Jana Wasilewskiego i ks. Michała Wilniewczyca, których życie związane było z Drohiczynem (dziś ich prochy złożone są także w tej ziemi) była poruszającym świadectwem wiary i patriotyzmu. Drohiczyn, jako miejsce złożenia prochów tych kapłanów, jest też miejscem, które w naturalny sposób jest związane z Międzynarodowym Motocyklowym Rajdem Katyńskim – podkreślał kapłan.
Kaznodzieja wyjaśniał też, że połączenie uroczystości patriotycznych z dożynkami, to też pokazanie, że na polskiej wsi nie brak patriotów, a polscy rolnicy nigdy nie ulegli żadnym naciskom a polski rolnik zachował pamięć, wiarę i patriotyzm.

Rajd Katyński od dawna związany jest z Drohiczynem. W roku 2017 w ramach Wystawy Motocykli w Drohiczynie powstała izba pamięci Wiktora Węgrzyna, twórcy rajdu. Głównym eksponatem Izby jest motocykl Wiktora Węgrzyna. W tym roku część trasy Rajdu Katyńskiego przemierzył m.in. burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym.
Członkowie Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński biorą też aktywny udział w Motocyklowym Rajdzie Papieskim, który w rocznicę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II na podlaskiej ziemi przejeżdża trasą Siedlce – Sokołów Podlaski – Drohiczyn.

Uroczystego zakończenia Rajdu dokonał Michał Szeliga - prezes Stowarzyszenia MMRK i Komandor Rajdu. Za obecność w Drohiczynie i wielką lekcję patriotyzmu dziękował burmistrz Wojciech Borzym.

W homilii ks. płk. Henryk Polak mówił o tym, że Drohiczyn jest miejscem mocno związanym z ideą Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. Zachęcamy do wysłuchania tego kazania. POSŁUCHAJ

Abol [ja]
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.