Drohiczyn

Turystyczny Drohiczyn

Region Czw. 05.05.2022 16:00:51
05
maj 2022

Odwiedzając Drohiczyn, bez trudu zauważymy jak ogromne zmiany zachodzą w tym nadbużańskim miasteczku, historycznej stolicy Podlasie. Potężne inwestycje, które realizowane są w ostatnim czasie, to efekt zadania „Ochrona Nadbużańskiej Bioróżnorodności Naszym Dziedzictwem”, dofinansowanego z RPO Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020.

Ponad 10-milionowy projekt, którego celem jest zachowanie i poprawa stanu ekologicznego obszarów cennych przyrodniczo w obrębie Obszarów Natura 2000 Dolina Bugu oraz Ostoja Nadbużańska a także podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie cennych zasobów przyrodniczych Doliny Bugu i potrzeby ich ochrony, to m.in. utworzenie dydaktycznej ścieżki pieszo-rowerowej, czy zaledwie otwarty Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Puszczyk”. Przy okazji oficjalnego otwarcia wspomnianego ośrodka, goście, turyści i mieszkańcy gminy mogli nie tylko zapoznać się z jego ofertą, ale też osobiście przetestować ścieżkę dydaktyczną. Dzięki współpracy z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży i spółką Orły z Podlasia, ścieżkę poznawano przemierzając ją wolnobieżnymi pojazdami elektrycznymi.

Ścieżka, która zaczyna się przy Puszczyku prowadzi przez cały Drohiczyn, najpierw przez miasto, później przez park edukacyjny w okolicach Zagubka, dalej wąwozem nad Bug, gdzie prowadzi nad samą rzekę do wyspy – miejsca, które kiedyś było niedostępne dla turystów i mieszkańców a dziś służy zarówno odwiedzającym, jak i rybitwom, których siedliska znajdują się na tej wyspie. W przerwach w podróży spacerowano ścieżkami na wyspie, a Bug poznawano z perspektywy katamaranu, który gmina zakupiła w ramach projektu transgranicznego Polska-Białoruś-Ukraina „Bug łączy”.

Dzięki życzliwości burmistrza Drohiczyna Wojciecha Borzyma i dyrektora MGOK Drohiczyn Rafała Siwka w ekologiczno-turystnej podróży ścieżką rowerową uczestniczyli przedstawiciele Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego z członkiem zarządu województwa Markiem Malinowskim, lokalni samorządowcy, wśród nich starosta siemiatycki Marek Bobel, wicestarosta Sylwester Zgierun, wójtowie i radni, leśników reprezentował Nadleśniczy Artur Gacki z Nadleśnictwa Nurzec, zaproszono przedstawicieli szkół, organizacji turystycznych, mieszkańców Drohiczyna. Wielu z gości po raz pierwszy miało okazję płynąć katamaranem, czy zwiedzać Zagubek, ale nawet dla stałych bywalców, czy mieszkańców było to bardzo odkrywcze doświadczenie i nawet najwięksi sceptycy przekonali się, że Drohiczyn, to prawdziwa perełka turystyczna.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.