Drohiczyn

Złote Gody z gminie Drohiczyn

Region Śr. 22.09.2021 10:24:59
22
wrz 2021

W gminie Drohiczyn 17 par świętuje w tym roku jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego. Jubilaci, których spytaliśmy, czy po 50-ciu latach mają receptę na udane małżeństwo, podkreślają że ważna jest cierpliwość i wzajemne zrozumienie, a prawdziwa miłość przetrwa każdą próbę, bo jak mówi ludowe porzekadło „każdy kamień woda ruszy, ale szczerej miłości nic nie ruszy”.

Z okazji złotych godów we wtorek, 21 września odbyły się uroczystości zorganizowane przez gminę, to ważne by uhonorować małżonków, powiedział naszemu radiu burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym.

Uroczystości rozpoczęła Msza Św., którą w drohiczyńskiej katedrze odprawił biskup Piotr Sawczuk.

- Małżeństwo to też powołanie - mówił biskup, to Bóg Was na tę drogę wezwał i to nie tylko po to byście się nawzajem wspierali, dali życie dzieciom i potem je wychowali, ale także po to byście się przez to zbawili. Jak każde powołanie trzeba je najpierw rozpoznać, potem odkryć z kim ma być realizowane – znaleźć przyszłą żonę lub przyszłego męża, w okresie narzeczeńskim dobrze przygotować się do wspólnego życia, upewnić się, że się człowiek nie myli co do osoby współmałżonka. Skoro po 50-ciu latach wspólnego życia w sakramentalnym związku małżeńskim, razem dziś stoicie przed Ołtarzem, jak w dniu ślubu, to znaczy, że wszystko to udało się wam.

Biskup mówił o wspólnej pracy, wybaczaniu i wspieraniu, zgodnie ze słowami świętego Pawła „z cierpliwością znosząc siebie nawzajem w miłości” (Ef 4, 2-3).
Pasterz diecezji zakończył homilię słowami: – Życzę, aby dobry Bóg obdarzył was Swoim błogosławieństwem na dalsze lata waszego życia. Byście cieszyli się zdrowiem i mogli jeszcze długo dokładać kolejne, cenne cegiełki do życia społeczności drohiczyńskiej gminy i być radością i oparciem dla swoich bliskich.

Po Eucharystii jubilaci i goście przeszli do ośrodka kultury, gdzie m.in. odbyło się odznaczenie medalami przyznanymi przez Prezydenta RP. Życzenia, kwiaty i upominki dla małżonków z 50-cio letnim stażem przygotowała gmina Drohiczyn i powiat siemiatycki. Listy gratulacyjne jubilaci otrzymali też z rąk biskupa Sawczuka. Specjalnie dla jubilatów wystąpił Klub Tańców Polskich Krajka, a do tańca przygrywała Kapela „Sami swoi” z Brańska. Jubilatom asystowały rodziny i przyjaciele, władze samorządowe reprezentowali burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym i wicestarosta siemiatycki Sylwester Zgierun, z życzeniami i modlitwą towarzyszyli też swoim parafianom proboszczowie – ks. Wiesław Niemyjski i ks. Krzysztof Kościelecki.

Tegoroczni jubilaci, to małżonkowie: Jadwiga Lubowicka i Antoni Lubowicki, Wiesława Popławska i Jan Popławski, Alina Poniatowska i Antoni Poniatowski, Władysława Krasowska i Jerzy Krasowski, Stanisława Cesarz i Józef Cesarz, Nina Warszycka i Tadeusz Warszycki, Nina Pajko i Jan Pajko, Krystyna Rybak i Stanisław Rybak, Halina Kostałkowska i Jan Kostałkowski, Łucja Mioduszewska i Krzysztof Mioduszewski, Anna Kobus i Jan Kobus, Danuta Sitkiewicz i Zygmunt Sitkiewicz, Stanisława Marciniak i Tadeusz Marciniak, Henryka Stolarczuk i Stanisław Stolarczuk, Zofia Stolarczuk i Józef Stolarczuk, Jadwiga Chlebińska i Kazimierz Chlebiński, Ewa Putkowska i Jan Putkowski.
Niestety, z rożnych względów, nie wszystkie świętujące pary mogły dotrzeć na przygotowane uroczystości, ale jak zapewnia Anna Marciniuk - kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Urzędzie Miejskim w Drohiczynie, do wszystkich małżonków dotrze delegacja z życzeniami i medalami.

Na terenie gminy Drohiczyn najdłuższy odnotowany dotychczas staż małżeński to ponad 72 lata i 2 miesiące.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.